Ciekawe wnętrze, czyli kiedy zdecydować się na antresole w naszym domu?

Antresola

Z pewnością wiele osób marzy o ciekawie zaprojektowanym wnętrzu, więc coraz częściej zastanawiają się nad antresolą w swoim mieszkaniu. Co to właściwie jest i kiedy warto się na nią zdecydować?

Co to jest antresola?

Otóż, antresola to nic innego jak górna część kondygnacji, lub pomieszczenia, która znajduje się nad przedzielającym je stropem, a także nie jest zasłonięta żadnymi przegrodami budowlanymi od strony wnętrza. Zatem potocznie mówiąc antresola pełni rolę pewnego rodzaju półpiętra. Jest to dodatkowa kondygnacja, która wygląda nie tylko bardzo ciekawie, dodając naszemu wnętrzu uroku, a także dzięki temu mamy dodatkową przestrzeń, którą możemy zaaranżować, w różny sposób np. przekształcić na gabinet do pracy, czy pokój dziecięcy. Taka antresola z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach, gdzie brakuje miejsca.

Zalety i wady antresoli

Antresola jest świetnym rozwiązaniem architektonicznym przynoszącym spore korzyści. Przede wszystkim jedną z podstawowych jej zalet jest fakt, iż możemy wygospodarować dodatkową przestrzeń w naszym mieszkaniu. Wspaniale sprawdzi się jako sypialnia, czy pokój dziecięcy, a także miejsce na odpoczynek. Oprócz, tego dzięki antresoli nasze wnętrze nabierze subtelnego i oryginalnego charakteru, tworząc ciekawy efekt wizualny.

Jak widać, taka dodatkowa przestrzeń ma wiele zalet, lecz jak wszystko, gdzie pojawiają się zalety, muszą pojawić się też wady. Jedną z nich jest to, iż nie lada wyzwaniem będzie dla nas opalenie dodatkowej przestrzeni zimową porą. Pamiętajmy bowiem, że unoszące się ciepłe powietrze, ku górze będzie bardziej nagrzewało antresole, co za tym idzie na niższym poziomie mieszkania będzie zimniej, więc będziemy musieli, więcej ogrzewać mieszkanie. To na pewno odbije się na nas finansowo i da nam po kieszeniach. Kolejną wadą może okazać się brak ciszy, tym bardziej, gdy antresola ma służyć nam do pracy, czy jako miejsce, gdzie będziemy mogli poczytać książkę. Wtedy może rozpraszać nas hałas roznoszący się z dolnej kondygnacji naszego mieszkania. W związku z tym, należałoby pomyśleć nad akustyką przestrzeni. Świetnym pomysłem może okazać się zastosowanie materiałów, które pochłaniają dźwięki, a także oddzielające antresole drzwi. To wszystko wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

Czy na budowę antresoli potrzebujemy pozwolenia?

Otóż, na budowę antresoli nie potrzebujemy żadnego pozwolenia, lecz nie oznacza to, że nie musimy tego faktu nigdzie zgłaszać. Pamiętajmy, iż jest to praca związana z przebudową ścianek działkowych, co wiąże się z ryzykiem obciążenia konstrukcji nośnej budynku, także wszystkie tym podobne prace zależy zgłosić w odpowiednie miejsce.

Decydując się na budowę antresoli w naszym domu musimy pamiętać o wielu ważnych kwestiach, a mianowicie o wytrzymałych i trwałych materiałach, z których będzie zbudowany nasz wymarzony azyl, gdzie będziemy mogli odpocząć i spędzić miło czas z rodziną. Ze względów bezpieczeństwa projekt, takiej antresoli powinniśmy powierzyć profesjonaliście, który ma spore doświadczenie w swoim zawodzie. Najlepszą opcją, byłoby popytanie wśród rodziny, czy znajomych o polecenie godnego projektanta wnętrz, który przygotuje nam projekt.

Dlatego, kiedy marzy nam się wnętrze pełne uroku i chcielibyśmy coś w nim zmienić, może warto pomyśleć i zastanowić się nad budową antresoli w naszym domu? Dzięki niej, nie tylko zyskamy dodatkowe miejsce, ale także nadamy naszemu mieszkaniu ciekawego stylu, którego nie jedna osoba nam będzie mogła pozazdrościć.

 

*Foto: https://unsplash.com/photos/s95oB2n9jng

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo