Baterie kuchenne – kiedy ścienna, kiedy sztorcowa?

Bateria kuchenna

Kuchnia jest tak zwanym sercem domu. Niezwykle istotne jest, aby była nie tylko funkcjonalna, ale również urządzona tak abyśmy czuli się w niej dobrze. Wszystko jest ważne w trakcie urządzania nowej kuchni od doboru kolorów, poprzez wybór mebli oraz sprzętów agd aż do szczegółów jak na przykład wybór baterii kuchennej. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje baterii kuchennych – ścienne i sztorcowe. Czym się różnią i na które się zdecydować? Spróbujemy nieco przybliżyć ten temat.

Bateria kuchenna ścienna

– w dzisiejszych czasach jest to rzadziej wybierany model aczkolwiek cały czas dostępny i oczywiście wychodząc naprzeciw klientom producenci cały czas wypuszczają baterie kuchenne ścienne w nowych odsłonach. Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj baterii montuje się w ścianie i zazwyczaj posiada ona dwa pokrętła do ciepłej i zimnej wody. Sprawdzi się bardzo dobrze w sytuacji gdy poprzednia bateria była zamontowana w ten sam sposób. Taki montaż nie zabiera nam miejsca na zlewie. Również kierując się stylem taki rodzaj idealnie sprawdzi się w kuchniach projektowanych w stylu retro, bądź w pomieszczeniach nowoczesnych gdzie chcemy zachować nutkę dawnych czasów. W takim przypadku bateria kuchenna ścienna będzie odpowiednim szczegółem, aby uzyskać taki efekt. Bardzo często właśnie baterie ścienne są stylizowane na te używane w „ubiegłym wieku”.

Bateria kuchenna sztorcowa (stojąca)

– jest to drugi rodzaj baterii kuchennej na którą można się zdecydować. Montuje się na zlewozmywaku. Do tego typu montażu wymagane jest aby instalacja wodna przebiegała pod urządzeniem sanitarnym, oraz wykonania otworu w blacie bądź zlewozmywaku. Baterie sztorcowe zazwyczaj posiadają tylko jedno pokrętło i za pomocą mieszacza który znajduje się wewnątrz odbywa się regulacja temperatury wody. Rodzaj ten baterii kuchennej bardzo dobrze wkomponuje się w każdy styl kuchni, dostępność wielu kolorów pozwoli dopasować ją do naszego designu. W kuchni stosuje się baterie stojące z długą wylewką co ułatwia korzystanie ze zlewozmywaka.

Przede wszystkim oba rodzaje baterii kuchennych różnią się między sobą sposobem montażu. O ile bateria sztorcowa nie wymaga specjalnych podłączeń i w razie awarii na pewno naprawa będzie o wiele łatwiejsza, o tyle bateria ścienna jest nieco bardziej skomplikowana w zamontowaniu. Jeżeli pojawi się problem z rurkami doprowadzającymi wodę, to w ostateczności może być potrzeba kłucia w ścianie. W przypadku wyboru tej drugiej baterii oczywiście decyzja musi zostać podjęta jeszcze przed położeniem glazury. Jeżeli zdecydujemy się na posiadanie baterii ściennej, to z kolei zyskamy miejsce na blacie zlewozmywaka.

Wbrew pozorom wybór baterii kuchennej nie jest łatwą sprawą. Dostępność wielu kształtów, kolorów, stylów oraz duża rozpiętość cenowa może przyprawić o zawrót głowy. Bez względu na podjętą decyzję, kupujmy tylko baterie najwyższej jakości, ponieważ jest to gwarancja długiego użytkowania bez awarii, co jest pożądanym efektem montażu końcowego baterii kuchennej.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo