Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu większość właścicieli domów i mieszkań na poddaszu starych kamienic zasłaniała belki stropowe płytami kartonowo-gipsowymi. Traktowano je jedynie jako element konstrukcyjny, wiele przez to tracąc. Na szczęście obecnie panuje odwrotny trend. Kto tylko może, odsłania i eksponuje drewniane belki oraz słupy wspornikowe.
Takie aranżacje zobaczymy nie tylko we wnętrzach w stylu rustykalnym czy skandynawskim, ale także w nowoczesnym oraz loftowym. Ciepłe kolory drewna sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przytulne. Odnosimy też wrażenie, że jesteśmy bliżej natury – lubimy więc w nich przebywać. Odsłonięte belki stropowe pasują do każdego wnętrza: zarówno salonu, jak i kuchni, doskonale będą też wyglądać w sypialni, łazience czy pokoju dziecka. W tym ostatnim na solidnej drewnianej belce możemy powiesić huśtawkę lub hamak. Maluchy tych z Nas którzy mają dzieci, będą zachwycone.
Zastosowanie belek rustykalnych
Należy wiedzieć, że w dawnych wiejskich kuchniach u powały wisiały warkocze cebuli, czosnku i pęki suszonych ziół. Dzięki temu gospodyni miała je zawsze pod ręką. We współczesnych kuchniach w stylu rustykalnym na belkach możemy powiesić rośliny ozdobne. Wystarczy po zerwaniu powiązać je w pęczki, a następnie powiesić kwiatami i kłosami w dół. Najlepsze rośliny do suchych bukietów to: suchołuska, miesiącznica, miechunka rozdęta, czy gipsówka (kwiaty), pszenica i jęczmień (zboża) oraz miskant, selseria, rozplenica, trzcinnik i dmuszek jajowaty (trawy). Aby rośliny nie straciły koloru, powieśmy je jak najwyżej, aby nie dosięgały ich promienie słońca.
Co warto wiedzieć o renowacji starych belek i ich zabezpieczeniu?
Należy wiedzieć, że belki możemy oczyścić szczotkami nylonowymi (do nabycia w sklepach budowlanych), które z łatwością zamontujemy na wiertarce. Nie wolno natomiast używać papieru ściernego, myjki ciśnieniowej czy piaskarki, ponieważ zniszczymy fakturę drewna i co gorsza, osłabimy jego strukturę. Weźmy to pod uwagę, zanim zabierzemy się do oczyszczania słupów i belek konstrukcyjnych.
Mówiąc znów o zabezpieczaniu, trzeba podkreślić, iż po wyszczotkowaniu drewna i dokładnym odkurzeniu powierzchni belek należy je zaimpregnować bezbarwnym impregnatem do drewna konstrukcyjnego i zaolejować pokostem (olejem lnianym) lub innym olejem. To bardzo ważne – olejowanie chroni belki przed rozwojem grzybów i pleśni. Jeśli zależy nam na zmianie koloru, możemy użyć też bejcy lub lakierobejcy.
Dodatkowa uwaga – piąta ściana, jak często bywa nazywany sufit, nie musi być biała i neutralna. Już same belki przyciągają nasz wzrok, a jeśli dodatkowo pomalujemy je na czarno, uzyskamy wyjątkowy efekt. Wprawdzie farba zakryje sęki i rysunek słojów na belkach i wspornikach, ale nada pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Kontrast czerni i bieli to ponadczasowe zestawienie i choć jest typowe dla stylu minimalistycznego, może stać się inspirującą bazą wielu ciekawych aranżacji. Takie wnętrze wcale nie będzie surowe czy zbyt monotonne. Zawsze też możemy je ocieplić kolorowymi dodatkami.