Belki rustykalne – warto wyeksponować ich urodę

belka rustykalna

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu większość właścicieli domów i mieszkań na poddaszu starych kamienic zasłaniała belki stropowe płytami kartonowo-gipsowymi. Traktowano je jedynie jako element konstrukcyjny, wiele przez to tracąc. Na szczęście obecnie panuje odwrotny trend. Kto tylko może, odsłania i eksponuje drewniane belki oraz słupy wspornikowe.

Takie aranżacje zobaczymy nie tylko we wnętrzach w stylu rustykalnym czy skandynawskim, ale także w nowoczesnym oraz loftowym. Ciepłe kolory drewna sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przytulne. Odnosimy też wrażenie, że jesteśmy bliżej natury – lubimy więc w nich przebywać. Odsłonięte belki stropowe pasują do każdego wnętrza: zarówno salonu, jak i kuchni, doskonale będą też wyglądać w sypialni, łazience czy pokoju dziecka. W tym ostatnim na solidnej drewnianej belce możemy powiesić huśtawkę lub hamak. Maluchy tych z Nas którzy mają dzieci, będą zachwycone.

Zastosowanie belek rustykalnych

Należy wiedzieć, że w dawnych wiejskich kuchniach u powały wisiały warkocze cebuli, czosnku i pęki suszonych ziół. Dzięki temu gospodyni miała je zawsze pod ręką. We współczesnych kuchniach w stylu rustykalnym na belkach możemy powiesić rośliny ozdobne. Wystarczy po zerwaniu powiązać je w pęczki, a następnie powiesić kwiatami i kłosami w dół. Najlepsze rośliny do suchych bukietów to: suchołuska, miesiącznica, miechunka rozdęta, czy gipsówka (kwiaty), pszenica i jęczmień (zboża) oraz miskant, selseria, rozplenica, trzcinnik i dmuszek jajowaty (trawy). Aby rośliny nie straciły koloru, powieśmy je jak najwyżej, aby nie dosięgały ich promienie słońca.

Co warto wiedzieć o renowacji starych belek i ich zabezpieczeniu?

Należy wiedzieć, że belki możemy oczyścić szczotkami nylonowymi (do nabycia w sklepach budowlanych), które z łatwością zamontujemy na wiertarce. Nie wolno natomiast używać papieru ściernego, myjki ciśnieniowej czy piaskarki, ponieważ zniszczymy fakturę drewna i co gorsza, osłabimy jego strukturę. Weźmy to pod uwagę, zanim zabierzemy się do oczyszczania słupów i belek konstrukcyjnych.

Mówiąc znów o zabezpieczaniu, trzeba podkreślić, iż po wyszczotkowaniu drewna i dokładnym odkurzeniu powierzchni belek należy je zaimpregnować bezbarwnym impregnatem do drewna konstrukcyjnego i zaolejować pokostem (olejem lnianym) lub innym olejem. To bardzo ważne – olejowanie chroni belki przed rozwojem grzybów i pleśni. Jeśli zależy nam na zmianie koloru, możemy użyć też bejcy lub lakierobejcy.

Dodatkowa uwaga – piąta ściana, jak często bywa nazywany sufit, nie musi być biała i neutralna. Już same belki przyciągają nasz wzrok, a jeśli dodatkowo pomalujemy je na czarno, uzyskamy wyjątkowy efekt. Wprawdzie farba zakryje sęki i rysunek słojów na belkach i wspornikach, ale nada pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Kontrast czerni i bieli to ponadczasowe zestawienie i choć jest typowe dla stylu minimalistycznego, może stać się inspirującą bazą wielu ciekawych aranżacji. Takie wnętrze wcale nie będzie surowe czy zbyt monotonne. Zawsze też możemy je ocieplić kolorowymi dodatkami.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo