Dom pasywny, na czym polega oraz czy opłaca się w niego inwestować?

dom pasywny

Ostatnimi czasy coraz częściej zwraca się uwagę na ekologiczne oraz nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest innowacyjna metoda budowy domów pasywnych. Co to jest i czy w ogóle się to opłaca?

Co to jest dom pasywny?

Jest to pewien ,,standard” stawiania budynków niż budynek sam w sobie. Polega on na jak największej szczelności i izolacji budynków w celu zminimalizowania energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Jest on również zaprojektowany w ten sposób aby odznaczał się jak najniższym zapotrzebowaniem energetycznym, poprawia elementy i systemy istniejące w budynku zamiast wprowadzać dodatkowe rozwiązania. Zazwyczaj takie budynki mają kształt prostej bryły, brak balkonów, lukarenek oraz jedno lub dwuspadowy dach w celu zniwelowania strat w ogrzewaniu.

Jak jest zbudowany?

Do jego budowy wykorzystuje się specjalne materiały charakteryzujące się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. To samo tyczy się okien, które są bardzo ważnym elementem domu pasywnego. Mogą powodować tylko minimalne straty ciepła, dodatkowo jak największa powierzchnia ściany budynku od strony południowej powinna być przeszklona w celu uzyskania jak największej ilości ciepła z promieni słonecznych. Oczywiście od strony północnej okien być nie powinno, a nawet jeśli to tylko małe oraz bardzo szczelne świetliki.

W tego typu budynkach garaż zazwyczaj ma charakter osobnego budynku lub przybudówki oddzielonej konstrukcyjnie. Grubość warstwy izolacyjnej może sięgać nawet 30 cm, co w porównaniu ze standardowym budownictwem jest trzykrotnie większą wartością. Wszystko jest dokładnie przemyślane jeszcze na etapie projektu, dlatego pomieszczenia ,,dzienne” w których przebywamy w  trakcie dnia, takie jak kuchnia i salon są właśnie od strony południowej.

Z przeciwnej strony zazwyczaj znajdują się pomieszczenia gospodarcze, sypialnie oraz te z których nie korzystamy za dużo w trakcie dnia. Ważnym aspektem takiego domu są też osłony na nasze przeszklenia. Duże okna pomagające ogrzać dom podczas zimy mogą okazać się w sezonie letnim elementem przegrzewającym budynek. Dobrym pomysłem byłyby tutaj rolety zewnętrzne lub nawet zwykłe żaluzje.

 

Dom pasywny a energooszczędny

Częstym błędem jest mylenie domu pasywnego z energooszczędnym, na  czym polega różnica?

dom pasywnydom energooszczędnydom zwykły
roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania≤ 15 kWh/m2≤ 40 kWh/m2około 140 kWh/m2
roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną≤ 120 kWh/m2≤ 150 kWh/m2około 180 kWh/m2


Jak widać, dom pasywny jest niemalże samowystarczalny pod względem energii potrzebnej do ogrzewania. Jest to spowodowane ilością ciepła jaką udaje się uzyskać z promieniowania słonecznego. Czasami jednak, kiedy mogłoby się to okazać niewystarczające, na przykład w Polskich warunkach klimatycznych, konieczne okazuje się dodatkowe zastosowanie ogrzewania podłogowego lub grzejników.
 
Warto również zaznaczyć że domy pasywne polegają na rekuperacji. W prostych słowach jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zimne powietrze w jednym kanaliku pobierane z zewnątrz jest ogrzewane przez ciepłe wydmuchiwane z wewnątrz. Wymiana ciepła odbywa się w rekuperatorze, jednocześnie oba strumienie powietrza są w osobnych kanalikach więc się nie mieszają. *energia pierwotna – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
 

Koszty budowy domu pasywnego

Każdy decydujący się na ten typ budynku, musi liczyć się z większą ceną za materiały. Konieczność jak najdokładniejszego uszczelnienia budowli oraz jak najmniejszej przepuszczalności ciepła, szczelniejsza stolarka okienna oraz rekuperacja. To wszystko sprawia że taki budynek będzie prawie dwa razy droższy niż klasyczny dom, co ilustruje poniższa tabelka.

dom klasycznydom energooszczędnydom pasywny
cena za 100 m2 w stanie deweloperskimok. 270 tysięcy złotychok. 350 tysięcy złotychok. 400 tysięcy złotych

*ceny przybliżone, stan na rok 2021

Należy jednak pamiętać aby traktować wysoką cenę bardziej jako inwestycję niż koszty budowy.

 

Podsumowanie

Dom pasywny wykorzystuję ciepło które wytwarzają promienie słoneczne, domownicy oraz rekuperację do jak najefektowniejszego ogrzewania domu. Dzięki swojej szczelności dodatkowe systemy grzewcze nie są konieczne. Koszt budowy jest większy, jednakże koszty utrzymania są praktycznie nieodczuwalne. Reasumując, dom pasywny można porównać do paneli słonecznych, na początku inwestujemy większą ilość gotówki aby potem z biegiem czasu znacznie na tym zyskać.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo