Z wyjazdów za granicę czy z wakacji ludzie często przywożą rozmaite pamiątki, a także akcesoria do domu, które dodają ich mieszkaniu nutki egzotyki. Jeśli nie chcesz rezygnować z tej egzotyki nawet w domu, jesteś miłośnikiem przygód i lubisz wspominać podróże, kolonialny styl życia jest dla Ciebie idealny! Dowiedz się więcej na ten temat.
Co charakteryzuje styl kolonialny?
Ciężkie ciemne drewno, motywy etno w harmonii z jasnymi, naturalnymi materiałami, takimi jak skóra czy rattan – tak łatwo moglibyśmy scharakteryzować styl kolonialny. Jednak jego powstawanie było stosunkowo długim procesem. Jak sugeruje nazwa stylu, po raz pierwszy pojawił się podczas kolonizacji Nowego Świata przez ówczesne mocarstwa światowe – Anglię, Francję, Hiszpanię. To właśnie marynarze przywieźli na stary kontynent różne egzotyczne przedmioty ze swoich podróży i połączyli je z klasycznymi europejskimi meblami, by popularyzować ten styl.
Egzotyczna, ekologiczna jakość
Styl kolonialny charakteryzuje się użyciem twardego, ciężkiego drewna wysokiej jakości. Ponieważ meble te były używane głównie w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, musiały wytrzymać trudne warunki. Bardzo popularne jest wykorzystanie drewna teakowego, ale stosuje się również cis, mahoń, chińskie czerwone drewno i orzech azjatycki. Podłoga może być podłogą. Popularne są jednak również płytki ceramiczne z kamiennym wzorem. Miłośnicy ekologii z pewnością ucieszą się, że kolonialny styl życia jest bardzo przyjazny dla planety, ponieważ wykorzystuje naturalne materiały i unika plastiku.
Harmonia kolorów i wzorów
Styl kolonialny często kojarzy się z wykorzystaniem różnych wzorów etno lub safari. Takie motywy najlepiej wyróżniają się na mniejszych meblach czy dodatkach, takich jak poduszki, koce czy prześcieradła, estetycznie nawiązujące do skórzanych siedzisk czy foteli wykonanych z naturalnych, czystych materiałów. Należy jednak zwrócić uwagę na przejrzystość. W stylu kolonialnym, który w zasadzie łączy różne style z całego świata, konieczne jest zastosowanie pewnego elementu, który harmonijnie łączy te charakterystyczne elementy. Może to być np. paleta kolorów, czyli zastosowanie podobnych kolorów i odcieni. Kolonialny styl życia charakteryzują naturalne odcienie od brązu, przez zieleń, po jasne, ziemiste kolory piasku. Ponieważ meble kolonialne same w sobie są bardzo ciemne, warto łączyć je z jasnymi kolorami na ścianach, które podkreślą barwę poszczególnych mebli w Twoim domu.

Salon wiktoriański
Dekoracje
Wrażenie egzotyki, przygody i atmosfery stylu kolonialnego można również uzyskać dzięki drobiazgom i ozdobom, które możesz mieć w domu, a o których nawet nie wiesz. Idealną ozdobą są miski z jasnego drewna, bambusa lub liście bananowca. Różnorodne maty rattanowe i wyrafinowane akcesoria sprawiają, że przestrzeń jest wyjątkowa. Możesz powiesić na ścianach stare mapy, położyć na stole globus i w ten sposób przenieść do domu kawałek historii i przygód słynnych żeglarzy.
Dobrym dodatkiem może być również stary drewniany wentylator w stylu retro. Egzotykę stylu kolonialnego podkreślają różne rośliny, takie jak palmy i orchidee. Nie wahaj się udekorować swój dom wachlarzami, maskami afrykańskimi i porożami dzikich zwierząt, które połączą elementy egzotycznych krajów i kultur w spójną, estetyczną całość.
Niezbędna zgodność
Styl kolonialny uważany jest za jeden z najbardziej harmonijnych stylów, gdyż łączy tradycyjne europejskie meble z egzotyką. Zestawienie kolorystyczne ciemności i światła jest kontrastowe i przyjemne dla oka. Wszystkie meble są niepowtarzalne i efektowne, ale odpowiednio zestawione mogą wywołać poczucie niepowtarzalnej harmonii i domowego ciepła.
Egzotyczny styl kolonialny zyskał fanów na całym świecie. Jego niepowtarzalny, estetyczny, ale bardzo praktyczny design jest odpowiedni dla wszystkich miłośników harmonijnej egzotyki.