Dywany shaggy i dywany z długim włosiem, nowoczesny vintage

Dywan shaggy

Nowoczesne i efektowne dywany shaggy są obecnie dostępne w różnych materiałach i kolorach. Dywany te charakteryzują się niezwykłą miękkością i oryginalnym stylem, który nigdy nie jest nudny, dzięki czemu można nadać salonowi, sypialni lub łazience odrobinę niestandardowej elegancji w stylu pop.

Dywany shaggy to rodzaj dywanów o długim włosiu, które powstały w latach sześćdziesiątych. Nazwa tych dywanów wywodzi się od angielskiego słowa „shaggy”, które oznacza „kudłaty”.
Dywany Shaggy charakteryzują się bardzo długimi pasmami włosów, które są powiązane na mocnej podstawie. Dywany typu shaggy nie różnią się zbytnio od tradycyjnych dywanów tkanych ręcznie. Różnica polega na ostatnim etapie, który nie obejmuje golenia włókien.

Dywanik o długim włosiu

Dywany shaggy mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów, syntetycznych, naturalnych lub mieszanych. Szeroka gama kształtów i rozmiarów sprawiła, że dywany shaggy stały się bardzo popularne w dekoracji wnętrz, ponieważ można je łatwo dopasować do każdego stylu aranżacji, od klasycznej po nowoczesną. Są one szczególnie popularne wśród dzieci, ponieważ są bardzo miękkie i puszyste i można je przekształcić w bezpieczne i przyjemne miejsce do zabawy.

Dywany shaggy zostały stworzone w latach 60-tych. Zachowują wygląd retro vintage, który może nadać każdemu pomieszczeniu oryginalny i ekskluzywny charakter niezależnie od rodzaju mebli. Podstawa wykładziny jest bardzo mocna i sztywna, służy do łączenia licznych kawałków włókien tekstylnych różnych marek, grubszych lub cieńszych, syntetycznych lub naturalnych. Długość okrywy może być ustalona na początku, poprzez wiązanie lub tuftowanie kawałków o określonej długości lub na końcu procesu produkcyjnego poprzez przycięcie włókien do pożądanej długości.

shaggy

Najbardziej znanymi i najpopularniejszymi dywanami o długim runie są dywany flokati. Dywany te wykonywane są ręcznie w Grecji i składają się z podłoża z czystej wełny, na którym wiązane są długie wełniane nici. Po zakończeniu pracy dywan jest prany pod zimną bieżącą wodą tradycyjnie pod wodospadem rzeki, aby uczynić go bardzo miękkim i elastycznym.

Nowoczesne dywany shaggy o większych średnicach włókien nazywane są również dywanami shaggy „spaghetti” ze względu na podobieństwo do tego rodzaju makaronu.

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem dywanów shaggy

Wzornictwo dywanów shaggy może się znacznie zmieniać w zależności od materiału, z którego są wykonane. Dywany shaggy mogą mieć długie, średnie lub krótkie runo. Wszystkie dywany shaggy mają miękki i puszysty wygląd i są często używane w łazienkach lub jako dywaniki nocne, ponieważ szczególnie przyjemnie jest chodzić po nich boso.

Dywanik z długim włosiem w sypialni

Dywanik z długim włosiem w sypialni

Dywan shaggy w salonie

Dywan shaggy w salonie

Chociaż te dywany wywodzą się z kontekstu retro, ponieważ powstały w latach 60-tych, są bardzo nowoczesne i mogą być stosowane w wielu różnych kontekstach aranżacji wnętrz. Kolorowe, wielobarwne i jednobarwne dywany shaggy są idealne do nadania przyziemnemu, klasycznemu otoczeniu oryginalnego i radosnego charakteru.

Dywany flokati są często używane w sypialni, salonie lub pokoju dziecięcym. Naturalne materiały nadają dywanom shaggy autentyczny wygląd, który dobrze komponuje się z meblami skandynawskimi lub minimalistycznymi. Wykonane są z jedwabiu lub materiałów syntetycznych i mają błyszczący, opalizujący wygląd. Jasne kolory dywanów, takie jak czerwony, zielony lub fioletowy dodadzą wesołego akcentu każdemu salonowi lub sypialni, ale jeśli wolimy coś spokojnego i neutralnego, możemy wybrać dywan w kolorze beżowym, brązowym lub khaki, który łatwo dopasować do nowoczesnych lub klasycznych mebli.

Pielęgnacja dywanów typu shaggy

Dywany shaggy i ogólnie dywany z długim włosiem są trudne do czyszczenia i utrzymania w stanie jak nowym. Ze względu na ich specjalną strukturę mają one tendencję do łatwego łapania i zatrzymywania brudu. W zależności od rodzaju wykładziny, konieczne jest zastosowanie różnych etapów czyszczenia, aby nie uszkodzić włókien.

Flokowane dywany wełniane są bardzo popularne, ponieważ wełna w naturalny sposób odpycha kurz i brud. Problem z dywanami flokowanymi polega na tym, że często są one w jasnych kolorach, białym lub naturalnym kremowym, dlatego też plamy są szczególnie widoczne. Generalnie dywany shaggy wykonane z materiałów syntetycznych wymagają specjalnej pielęgnacji, zwłaszcza te tuftowane, które są mniej trwałe niż dywany ręcznie tkane i mają tendencję do utraty włókien i kępek runa, jeśli są czyszczone zbyt energicznie.

Pierwszym krokiem jest ubicie dywanu ubijaczką do dywanów w celu usunięcia makroskopijnych cząstek brudu. Jeśli nie można tego zrobić, należy po prostu odwrócić dywan do środka i chodzić po nim przez jeden dzień.
Odkurzanie powinno być stosowane oszczędnie i z dużą ostrożnością, aby uniknąć wydmuchiwania włókien z podłoża.

Niektóre dywany shaggy i z długim włosiem można prać w pralce w niskich temperaturach, podczas gdy inne można prać tylko ręcznie – zawsze sprawdzaj etykietę. Soda oczyszczona może być używana do usuwania zalegających zapachów. Wystarczy posypać nią dywan, odczekać kilka godzin i wytrzepać lub odkurzyć. Dywany wykonane z delikatniejszej przędzy, takie jak flokowane, można wyczesać szczotką do dywanów, aby stały się znów gładkie i miękkie.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo