Mury i płoty strzegą naszej prywatności i są nieodłączonym elementem architektury ogrodowej. Ogrodzenie przede wszystkim powinno być dobrane do otoczenia i zabudowań. Pamiętajmy, że nie może ono przytłaczać swoimi rozmiarami posesji, którą okala, a wyglądem musi pasować do lokalizacji ogrodu i ukształtowania terenu.
W zależności od rodzaju zabudowy, usytuowania domu i zasobności naszego portfela możemy wybierać wśród ogrodzeń murowanych, drewnianych, metalowych i roślinnych. Niekiedy warto łączyć ze sobą różne materiały, pamiętając jednak o zachowaniu określonej kompozycji przestrzennej i umiaru.
Oto rodzaje ogrodzeń:
Drewniane

Płot drewniany biały
– płot jest uniwersalnym i stosunkowo niedrogim ogrodzeniem. Spełnia tę samą funkcję, co mur, choć nie jest tak masywny i trwały. Nie odgrodzi nas też od świata. Drewniany płot nadaje posesji swojski charakter.
Kamienne
– dają właścicielom ogrodu więcej prywatności niż inne płoty i lepszą ochronę przed hałasem z ulicy. Możemy je wznieść z każdego rodzaju kamienia: granitu, piaskowca, łupku czy kamieni polnych. Mur z kamienia powinien mieć szeroką podstawę, która zapewni mu odpowiednią stabilność. Ogrodzenie murowane jest drogie, ale za to bardzo trwałe. Ponadto nie wymaga sezonowej konserwacji.
Zobacz również opisywane przez Nas ogrodzenia gabianowe
Metalowe
– płoty są solidne i mogą przetrwać wiele dziesięcioleci. Są odporne na warunki atmosferyczne. Niełatwo je zniszczyć, wyłamać czy zwyczajnie przez nie przejść. Jednocześnie nie stanowią zwartej struktury, więc nie zasłaniają szczelnie otoczenia. Mogą być utrzymane w staroświeckim, tradycyjnym lub nowoczesnym stylu.
Mieszane
– łączą kamienną i betonową podmurówkę na solidnym fundamencie z betonowymi słupami i drewnianymi lub metalowymi panelami. To trwałe ogrodzenie, które wyglądem często nawiązuje do elewacji domu.
Wiklinowe
– takie ogrodzenie jest mniej trwałe, ale wygląda sielsko i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Możemy je zrobić sami. Musimy tylko co 70-80 cm wbić w ziemię paliki i przepleść wiklinowe gałązki.
Żywopłoty
– ogrodzą nas od zgiełku ulicy i jednocześnie stworzą naturalne tło dla innych roślin. Jeśli zależy nam na szczelnym zasłonięciu ogrodu, wybierzmy zwarte, zimozielone rośliny, na przykład bukszpan lub cis.
Należy wiedzieć, że każde ogrodzenie wymaga regularnych napraw. Wskazane jest także częste smarowanie zawiasów oraz sprawdzanie mocowania furtki i bramy wjazdowej na teren posesji. Oto co należy wiedzieć o konserwacji takich ogrodzeń:
a). drewniane – sztachety, przęsła panelowe czy deski w farmerskich płotach należy co kilka lat pokrywać impregnatem lub farbą. Takie zabiegi chronią drewno przed niszczycielskim działaniem wody opadowej i promieni słonecznych.
b). metalowe – pręty, siatkę i kute ogrodzenia warto malować farbą antykorozyjną. Inaczej szybko pokryje je rdza.
c). kamienne – murowane płoty trzeba co kilka lat oczyszczać z mchu i roślin wyrastających w fugach pomiędzy kamieniami. Do tego celu najlepiej nadadzą się myjki ciśnieniowe i przeciwpleśniowe preparaty do oczyszczania fug.
d). żywopłoty – takie ogrodzenia wymagają systematycznego przycinania i zwracania uwagi a kondycję roślin. Pamiętajmy o ich zasilaniu i zwalczaniu szkodników.

Brama wejściowa kuta
Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że brama wejściowa na teren posesji powinna być wygodna, czyli mieć przynajmniej 90 cm szerokości. Pamiętajmy też o tym, że furtka musi otwierać się do środka i uchylać pod kątem 180 stopni. To ułatwi nam poruszanie się.