Dom modułowy – omówienie i proces tworzenia

Dom modułowy

Budownictwo modułowe zyskuje coraz większą popularność. Szybkość budowy i możliwość zastosowania wielu ciekawych rozwiązań przynosi niezwykłe efekty, jak również pozwala postawić swój dom już w kilka tygodni. Czym charakteryzuje się dom modułowy? Jak wygląda? W jaki sposób powstaje? Ile kosztuje? Jakie główne zalety tego rodzaju budownictwa należy wymienić?

Jak wygląda dom modułowy?

Dom modułowy to budowla, która składa się głównie z powstałych w fabryce elementów. Prefabrykaty składane są na miejscu docelowym, a końcowy kształt takiej bryły zależny jest od samego inwestora. Niegdyś ten sposób tworzenia kojarzył się z prostymi regularnymi kształtami przypominającymi baraki. Ówcześnie nowoczesne technologie pozwoliły tworzyć bardziej nieregularne konstrukcje pokryte piękną oraz niekiedy oryginalną elewacją. Budowle te po zakończeniu niczym nie różnią się w wyglądzie od tych tworzonych metodą tradycyjną.

Jak wygląda proces tworzenia takiego domu?

Pierwszym etapem tworzenia domu jest przygotowanie odpowiedniego projektu. Ta metoda daje wiele ciekawych możliwości począwszy od wyboru przygotowanego planu przez specjalistów, po samodzielne tworzenie go od podstaw. Dzięki wprowadzeniu zmian, jak również nanoszeniu własnych pomysłów, przyszły dom modułowy będzie spełniał wszystkie indywidualne potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Kolejnym etapem jest przygotowanie przez firmę materiałów, z których kolejno w fabryce zostaną stworzone elementy szkieletu, ściany czy stropy. To właśnie w tym miejscu powstaje około 80% budynku. obecnie

Zanim jednak powstanie całoroczny dom modułowy, właściciel musi najpierw przygotować fundamenty, na których będzie on posadzony. Jest to jedna z najdłuższych czasowo prac wykonywanych podczas budowy. W przypadku małych domków rekreacyjnych, budowli przenośnych czy altanek ten etap jest pomijany – nie muszą być one stale połączone z gruntem.

Gdy zostaną przygotowane fundamenty, składanie domu odbywa się w zaledwie 1-2 dni. Specjalistyczna firma transportuje przygotowane elementy na miejsce budowy i precyzyjnie je ze sobą łączy. Proces ten jest szybki i nie wymaga żadnego wkładu inwestora. Dom w całości powstaje przy pomocy pracowników i maszyn firmy, która produkowała elementy konstrukcyjne.

Ostatnim etapem budowy jest stworzenie instalacji, jak również wykończenie mieszkania „pod klucz”. Doświadczona firma budowlana najczęściej oferuje pełen pakiet działań – począwszy od przygotowania terenu, fundamentów, poprzez stawianie domu czy jego kompletne wykończenie.

Koszt budowy domu modułowego

Sama budowa domu modułowego jest bardzo korzystna. Cena materiałów niekiedy może okazać się dużo tańsza, niż ta oferowana podczas budowy metodą gospodarczą. Ostateczna cena takiego domu oczywiście jest zróżnicowana – co wynika z odmienności projektów, zastosowanych materiałów czy rozwiązań technologicznych. Jednakże przyjmuje się, że średni koszt budowy takiego domu wynosi od 2-4 tys. złotych za mkw. Tak więc stan surowy domku o powierzchni około 100 mkw może wynieść do 400 tys. złotych. Do tej kwoty należy doliczyć pozostałe prace w postaci wykończenia, wyposażenia czy zagospodarowanie działki. Warto również pamiętać o elementach dodatkowych, jak wypożyczenie odpowiednich maszyn, dźwigu, itp.

Zalety budownictwa modułowego

Stworzenie domu z gotowych elementów, produkowanych na terenie fabryki to bardzo ciekawy pomysł, który przynosi wiele korzyści. Jedną z najbardziej widocznych zalet jest czas budowy. Całość projektu może powstać już w zaledwie kilka tygodni – w porównaniu z tradycyjnym budownictwem inwestorzy mogą zaoszczędzić nawet rok czasu.

Kolejną pozytywną cechą jest możliwość oddania projektu w ręce jednego wykonawcy, który zadba niemalże o wszystko. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i nerwów. Dzięki takiemu rozwiązaniu swój wymarzony modułowy dom, może „postawić” każdy. Warto również wspomnieć o tym, iż budowę domu modułowego można rozpocząć o każdej porze roku – warunki atmosferyczne i pogoda nie są żadną przeszkodą.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo