Co to jest metr kwadratowy i jak go obliczyć

metr kwadratowy

Z samym pojęciem metra kwadratowego spotykamy się tak naprawdę na co dzień. Miara ta jest z reguły stosowana przy określaniu np. powierzchni ścian, podłogi, czy nawet działki. Jeśli więc nosimy się z zamiarem remontu, dobrze jest wiedzieć jak obliczyć metr kwadratowy, by zakupić odpowiednią ilość materiałów np. paneli, kafelek czy chociażby kostki brukowej. Czym zatem jest metr kwadratowy i czym różni się od metra bieżącego? Jak obliczyć metr kwadratowy?
 

Czym jest metr kwadratowy?

Metr kwadratowy jest jedną z popularniejszych jednostek miar, która jest wykorzystywana do obliczania powierzchni w kształcie kwadratu- zwykle o boku długości 1 metr. Łatwo można więc się domyślić, że metr kwadratowy jest równy po prostu kwadratowi o wymiarach 1 metr na 1 metr. Ta jednostka miary jest niezwykle istotna i najczęściej wykorzystuje się ją, by obliczyć wielkość konkretnej powierzchni. Może być ona zewnętrzna, a także wewnętrzna jak np. ściany czy dach. Co więcej to właśnie metry kwadratowe można wykorzystać, by uzyskać odpowiednie informacje o wartości nieruchomości, czy obliczyć na tej podstawie wysokość podatku. Warto wiedzieć, że metr kwadratowy oznaczany jest symbolem m² lub m2, a także m kw.
 

Dlaczego umiejętność obliczenia metra kwadratowego może się nam przydać?

Jak się okazuje umiejętność obliczania metrów kwadratowych jest niezwykle przydatna. Wykorzystujemy ją zarówno podczas prac związanych z planowaniem remontu, budowy, a także podczas ich trwania. Dzięki metrom kwadratowym już w fazie przygotowawczej możemy określić powierzchnie np. ścian czy sufitów, a nawet podjazdu, którą mamy do wykończenia.

Zobrazujmy to prostym przykładem, jeśli wiemy, że podłoga w salonie ma powierzchnię 30 metrów kwadratowych, w prosty sposób określimy ile materiałów potrzeba do jej wykończenia, a także skalkulujemy koszty. Wówczas wystarczy 30 metrów kwadratowych pomnożyć np. przez cenę jednego metra kwadratowego paneli lub wykładziny, a następnie przez cenę za metr kwadratowy wykonania danej usługi.

 

Jak obliczyć metr kwadratowy?

Wyliczenie metrów kwadratowych w przypadku domu czy mieszkania, a także konkretnych pomieszczeń jest cenną umiejętnością. By tego dokonać musimy w pierwszej kolejności określić kształt danego pomieszczenia. Oczywiście, najłatwiej będzie nam dokonać obliczeń, jeśli dana powierzchnia będzie w kształcie kwadratu lub prostokąta. Wówczas jedyne co musimy zrobić to pomnożyć przez siebie zarówno długość jak i szerokość wnętrza, które wyrażone są w metrach. Uzyskany wyniki będzie ilością metrów kwadratowych.

Przykładowo: jeśli chcemy wyliczyć powierzchnię kuchni o wymiarach 3 metry długości na 2 metry szerokości, wystarczy wykonać proste działanie matematyczne; 3 x 2 = 6, co oznacza, że kuchnia ma powierzchnię 6 metrów kwadratowych.

W przypadku kiedy pomieszczenie ma nieregularne kształty sytuacja wygląda nieco inaczej. Wówczas najlepiej jest ściany lub podłogi „podzielić” na małe kwadraty czy też prostokąty, a następnie wyliczyć powierzchnię każdego z nich i zsumować wyniki.
 

Czym różni się metr kwadratowy od metra bieżącego?

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma jednostkami miary jest to, że metr kwadratowy zawsze jest wynikiem pomnożenia długości i szerokości. W przypadku metra bieżącego mamy do czynienia z pomnożeniem 1 metra długości, przez szerokość konkretnego produktu np. danej tkaniny. Można więc zauważyć, że metr kwadratowy nie jest równy metrowi bieżącemu. Przykładowo jeśli mamy tkaninę, która ma stałą szerokość 60 centymetrów, chcąc wyliczyć metr bieżący mnożymy szerokość przez 1 metr długości co daje nam wynik 0,53 metra.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo