Omawiamy mieszkanie za odstępne

mieszkanie za odstępne

W obecnych czasach bardzo wiele osób wynajmuje lub decyduje się na wynajem mieszkania. Można spotkać ogłoszenia o wynajmie w różnych formach. Właściciele proponują wynajem okazjonalny, wynajęcie mieszkania z kaucją, albo mieszkanie za odstępne.

W naszym artykule chcemy właśnie omówić zagadnienie jakim jest „mieszkanie za odstępne”, ponieważ coraz częściej można o nim przeczytać w ogłoszeniach. Na czym polega wynajęcie mieszkania za odstępne? Jak to zrobić i jaki jest koszt? Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.

Wynajmując mieszkanie trzeba liczyć się z tym iż właściciel w każdej chwili może wypowiedzieć nam umowę, lub podnieść czynsz. Są to sytuacje na które z reguły nie mamy wpływu, a które mogą skomplikować życie w bardzo krótkim czasie. Czy istnieje jednak jakakolwiek możliwość aby zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami? Otóż tak, jest sposób aby zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami. Co prawda nie jest to prawnie uregulowany przepis, natomiast jest w pełni legalny i coraz częściej stosowany przy wynajmie mieszkań. Mowa oczywiście o mieszkaniu za odstępne, ale do rzeczy.

Mieszkanie za odstępne- co to znaczy

Wynajęcie mieszkania za odstępne wiąże się (a przynajmniej powinno) ze spisaniem poprawnej umowy cywilnoprawnej w której zawarta zostaje informacja że za odpowiednią opłatą (odstępne) właściciel przez określony czas na przykład nie podniesie czynszu. Kolejny zapis może dotyczyć zameldowania za odstępne, lub potwierdzenia że powiedzmy przez najbliższe 5 lat nie wypowie nam umowy najmu. Oczywiście w umowie takiej można zawrzeć wiele warunków, które w czasie jej trwania nie ulegną zmianie.

Mieszkanie za odstępne- koszt

Trudno jednoznacznie określić koszt jaki trzeba będzie ponieść w związku z podpisaniem takiej umowy. Wysokość odstępnego w takiej sytuacji zależeć będzie między innymi od metrażu mieszkania, standardu mieszkania, miejsca w jakim się znajduje, oraz długości umowy. Natomiast trzeba liczyć się z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy to dużo? To zależy czego potrzebujemy w danym momencie. Jeżeli chcemy mieszkać w jednym miejscu przez dłuższy (kilkuletni) okres w jednym miejscu z meldunkiem i gwarancją czynszu na tym samym poziomie, to warto ponieść taki koszt. Warto również wziąć pod uwagę takie rozwiązanie w przypadku gdy chcemy otworzyć działalność gospodarczą, to ważne aby nie było potrzeby zmiany adresu i wszystkich dokumentów w przypadku wypowiedzenia umowy najmu.

Mieszkanie za odstępne- umowa

Bardzo ważne jest aby przy podpisywaniu takiej umowy wprowadzić poprawne dane i wszystko sprawdzić dwa razy zanim sfinalizujemy transakcję. W dzisiejszych czasach niestety bardzo łatwo można dać się oszukać, ale można również uniknąć tego typu kłopotów. Przede wszystkim należy sprawdzić czy osoba z którą taką umowę podpisujemy jest prawowitym i jedynym właścicielem mieszkania. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w umowie wszystkich niezbędnych informacji takich jak:

  • gwarancja stałego czynszu (oprócz inflacji)
  • kwota odstępnego
  • dane osób podpisujących
  • informacje o mieszkaniu i lokalizacja
  • inne ustalenia takie jak na przykład gwarancja meldunku lub możliwość wykupu mieszkania po zakończeniu umowy najmu.

Bez wątpienia bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również przed popisaniem umowy pokazać ją prawnikowi, tak aby mieć pewność że jest sporządzona prawidłowo.

Możliwości związanych z wynajmem mieszkania za odstępne jest bardzo dużo i możemy z właścicielem określić różne warunki. Najważniejszą infarmacją jest to, że za odstępne czyli ustaloną kwotę otrzymujemy gwarancję w kwestiach wynajmu dla nas ważnych. Warto wiedzieć również iż odstępne nie jest kaucją i nie podlega zwrotowi w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Jest to opłata bezzwrotna.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo