Istotne zalety, projektowanie i pielęgnacja współczesnych ogrodów wertykalnych

pnącza wertykalne

Ogrody wertykalne to specjalne konstrukcje pokryte roślinami różnych gatunków, których celem jest naśladowanie ich zdolności do wzrostu na klifach i/lub w wąwozach przy wsparciu takich dyscyplin, jak botanika, hydroponika, a nawet inżynieria i architektura.

Pomysł tworzenia ogrodów wertykalnych polega na wykorzystaniu naturalnej zdolności niektórych roślin do przetrwania w zawieszeniu przy użyciu konstrukcji, która pozwala im rosnąć dzięki niezależnej strukturze przymocowanej do ściany.

Dlatego przy tworzeniu ogrodów wertykalnych musimy najpierw przeanalizować w jaki sposób rośliny, które będą tworzyć tego rodzaju ogród, znajdą mechaniczną podporę zapewniającą im optymalne warunki przetrwania i prawidłowe odżywianie.

Istotne zalety ogrodu wertykalnego

Do najważniejszych zalet tworzenia ogrodu wertykalnego można zaliczyć:

– pochłanianie tlenku węgla (C02), co znacznie poprawia jakość powietrza,– regulację temperatury, co wynika z faktu, że latem rośliny utrzymują niższą wewnętrzną temperaturę otoczenia, bo około 5°C, a zimą zapobiegają jej spadkowi,
– naturalną izolację akustyczną poprawiającą atmosferę w domu lub biurze, ponieważ zmniejsza zagrożenie hałasem nawet o 10 decybeli,
– naturalną regulację wilgotności powietrza w pomieszczeniu dzięki wychwytywaniu jonów ujemnych,
– zmniejszenie efektu wyspy ciepła w dużych ośrodkach miejskich.

Produkcja tlenu jest nie do oszacowania, ponieważ jeden metr kwadratowy pokrywy roślinnej zapewnia atmosferę, która jest potrzebna do zapewnienia życia jednej osobie.
Jednak jedną z największych wspólnych korzyści ogrodów wertykalnych jest ich zdolność do obniżania temperatury wewnętrznej budynku. W lecie zapewniają one obniżenie temperatury, którą utrzymują również w zimie, co pozwala oszczędzić około 500 euro na metrze kwadratowym rocznie.
Ponadto ogrody wertykalne pomagają zapobiegać powodziom, ponieważ pochłaniają znaczną część wody w czasie deszczu.

Inną bezpośrednią korzyścią jest to, że przyjazny dla środowiska system ogrodów wertykalnych jest w stanie zapewniać biologiczny środek odstraszający, który nie przyciąga owadów i bakterii.
Ściółki ogrodu wertykalnego potrafią zatrzymać również 130 gramów pyłu rocznie, co ma wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie ludzi.

Wertykalny

Przykładem może być tutaj czteropiętrowy budynek o powierzchni 60 metrów kwadratowych na piętro z fasadą pokrytą strukturą ogrodu wertykalnego, który będzie filtrować około 40 ton toksycznych gazów. Jest w stanie również wychwycić i przetworzyć nawet 15 kilogramów metali ciężkich rocznie.
Wybór lokalizacji

 

Planując stworzenie ogrodu wertykalnego, najpierw należy zdecydować, jaki preferujemy typ ogrodu, monochromatyczny z zielonkawymi odcieniami czy wielokolorowy. Należy również zastanowić się, czy chcemy mieć wiszące rośliny, czy ścianę w stylu dżungli.
Rozważania na temat światła i temperatury są niezbędne do podjęcia decyzji o ostatecznej lokalizacji w zależności od tego, czy rośliny wiszące chcemy mieć w pomieszczeniach wewnętrznych domu lub biura, czy też w otoczeniu zewnętrznym.
Ponieważ istnieje wiele opcji, warto najpierw zapoznać się z różnymi dostępnymi podłożami i ich zaletami, takimi jak hydroponiczne, glebowe lub mieszane, abyśmy mogli właściwie zdecydować, co jest najbardziej praktyczne dla planowanego ogrodu wertykalnego.
Dobrą istniejącą formułą może okazać się zakup ogrodów prefabrykowanych.

System nawadniania

Po zainstalowaniu odpowiedniego wspornika oraz podłoża, na którym zostanie umieszczony ogród wertykalny, następuje instalacja systemu nawadniającego. Jeśli na przykład wybierzemy system modułowy z glebą wystarczy często praktykowana metoda nawadniania kropelkowego.
W razie wątpliwości lepiej skonsultować się z fachowcem, który powie, która metoda w danym przypadku jest najbardziej praktyczna.

Wybór roślin do ogrodu wertykalnego

Jeśli udało się już zainstalować konstrukcję i system nawadniania, nadchodzi czas na najważniejszą rzecz – wybór roślin. W tym przypadku konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego poziomu światła i wilgoci. Ich umiejscowienie będzie miało kluczowe znaczenie, aby zapobiec ich wysychaniu.

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego

Przy pielęgnacji ogrodu wertykalnego bardzo ważne jest zbadanie i kontrola stosowanego podłoża, warunków środowiskowych oraz właściwości fizykochemicznych środowiska.
W środowisku zamkniętym czynniki te można kontrolować w umiarkowanym stopniu, ale na otwartej przestrzeni konieczne będzie dostosowanie się do warunków środowiskowych danego miejsca i dominujących w nim gatunków roślin.
Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, być może najważniejszym, jest kontrola zaburzeń równowagi w zakresie PH gleby, przewodności wody i rozpuszczonych gazów lub tzw. zasolenia, a także porowatości i głębokości podłoża.
W tym celu można zainstalować systemy czujników ostrzegających o zaburzeniach równowagi, które mogą być groźne w skutkach, jeśli nie zostaną w porę skorygowane.

Rośliny, które najlepiej sprawdzają się w ogrodzie wertykalnym

W tych sztucznych ekosystemach dobór roślin ma kluczowe znaczenie. Należy tworzyć związki gatunków, poszukiwać mutacji i interakcji roślin, bakterii i grzybów, które będą współistnieć w ogrodzie wertykalnym, tak aby wszyscy na tym skorzystali.

pnącza wertykalne
W rzeczywistości rośliny zawsze starają się dostosować do środowiska, w którym żyją i nie ma znaczenia, czy pochodzą z wąwozu, szczeliny czy brzegu rzeki, ale jeśli mamy zamiar przenieść je do nowego prefabrykowanego środowiska, ta ściana roślinna musi być określona pod kątem zarządzania słońcem lub cieniem w zależności od tego, czy ogród wertykalny będzie znajdował się w środowisku zamkniętym, czy otwartym.
Na tej podstawie można określić, które rośliny najlepiej nadają się do uprawy w słońcu, a które w cieniu.
Ważną wskazówką jest wybór zdrowych roślin o podobnym zapotrzebowaniu na wodę. Dlatego warto szukać małych roślin, które są najlepsze. Spośród polecanych roślin do tworzenia ogrodu wertykalnego można zdecydować się na:

Paprocie
Doskonale nadają się do ogrodów wertykalnych ze względu na wysoką odporność na wilgoć i wspaniały sposób rozprowadzania liści w sposób zwisający. Zwykle umieszcza się je w dolnej części ogrodu wertykalnego, ponieważ są dość odporne na wilgoć.
Najlepsze paprocie do ogrodnictwa wertykalnego to : Soleirolia Soleiroli, Nephrolepis Exaltata, Adiantum Raddiatum, Davallia Bullata, Asplenium Nidus, Blechum Gibbum i Pteris Ensiformis.

Hosty
Są to byliny zielne z rodziny Agavaceae pochodzące z Azji. Dzięki swojemu ulistnieniu i zielonemu kolorowi z białymi lub żółtymi liśćmi rozjaśnią ciemne miejsca. Znajdują się one w miejscach ozdobnych, w cieniu.

Orchidee
Istnieją trzy gatunki, które idealnie nadają się do ogrodów wertykalnych: Dendrobium, Miltonia i Cymbidium. Orchidee (storczyki) umieszcza się w najwyższej części modułu, aby zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu korzeni.

Rośliny pnące
Są bardzo popularne w ogrodach wertykalnych, ponieważ szybko rosną bez większych wymagań. Najbardziej zalecane gatunki to : Bugambilla, Hedera Hélix, Clematis Flammula, Hydrangea Anómala, Lonicera Japónica, Vitis Vinífera, Jasminum Officinale i Rosa lub Aloha.

Begonie
Kwiaty begonii nadają się szczególnie do uprawy na zewnątrz, ponieważ muszą rosnąć przy udziale światła słonecznego. Ponieważ kwitną przez cały rok, doskonale sprawdzają się w zewnętrznych ogrodach wertykalnych, pod warunkiem, że mają odpowiednią wilgotność powietrza, glebę bogatą w próchnicę i temperaturę od 17°C do 23°C.

Geranium
Geranium mają wspaniałe pięciopłatkowe kwiaty i spektakularne kolory, od białego do różowego, niebieskiego, fioletowego i pomarańczowego, a także niepowtarzalny aromat. Nadadzą one wyjątkowe wielobarwne światło ogrodowi wertykalnemu, w którym są uprawiane, ale należy pamiętać, że nadmiar wilgoci powoduje gnicie korzeni i potrzebują one około 6 godzin słońca i dużo wody.
Geranium należy nawozić latem i przycinać jesienią, dzięki czemu będą obficie kwitły.

Warto podkreślić, że najsłynniejsze na świecie ściany roślinne lub ogrody wertykalne powstały dzięki genialnemu wynalazkowi francuskiego botanika Patricka Blanca, który wymyślił pierwszy z nich w 1988 roku dla Cité des Sciences et de l’Industrie w Paryżu. Struktury ogrodu wertykalnego ujęte w ramy tzw. zrównoważonej architektury, oferują wyjątkowy spektakl wizualny.
Patrick Blanc jest autorem ściany Muzeum Quai Branly w Paryżu składającej się z 15 000 roślin z ponad 150 gatunków w pobliżu Wieży Eiffla.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo