Gabiony to konstrukcje z metalowej siatki wypełnione kamieniami. Tworzą one trwałe i estetyczne elementy ogrodowej architektury. Ich nazwa pochodzi od włoskiego wyrazu „gabbione” oznaczającego wielki kosz. Należy wiedzieć, że gabiony początkowo wykorzystywano do umocnienia miejsc narażonych na działanie sił natury, na przykład na skarpach lub brzegach rzek.
Ostatnio jednak coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach i robią w nich furorę. Nic w tym dziwnego, ponieważ są nowoczesne, efektowne i ekologiczne. Gabiony wykonuje się z ocynkowanych prętów, które są zabezpieczone przed korozją. Dzięki temu konstrukcje służą nam przez lata. Metalowe siatki z reguły wypełnia się kamieniami, ale można też zastosować inne materiały, na przykład beton z odzysku, tłuczoną cegłę lub dachówkę, równo ułożone polana, żwir, szyszki, a nawet plastikowe butelki po napojach. Wszystko, co nam przyjdzie do głowy! Pamiętajmy tylko o tym, aby wypełnione było odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Ogrodzenie gabionowe; Foto: Wikipedia
Należy wiedzieć, że gabiony mogą tworzyć najróżniejsze formy architektoniczne. Metalowe kosze w rozmaitych kształtach (na przykład prostokąta, walca lub kuli) z powodzeniem posłużą nam jako klomb osłaniający wysokie zagony czy oryginalna ławka. Gabinowe konstrukcje mogą stać się efektownymi stołami bądź stylowymi obudowami grilla, studzienki albo altanki.
Oto różne pomysły na gabinową architekturę:
a). kamienny klomb będzie stanowić wyjątkową dekorację ogrodu. Możemy posadzić w nim kwiaty, ale sprawdzą się też warzywa, które następnie trafią na nasz stół.
b). ściany – podzielą ogród na części lub zasłonią jego mniej dekoracyjne elementy, jak kompostownik, zbiornik na deszczówkę czy śmietnik. Stanowią także barierę akustyczną.
c). murki oporowe z gabionów to idealne umocnienie skarpy. Masywna konstrukcja wzmacnia niestabilne zbocze i zapobiega osuwaniu się gruntu podczas intensywnych opadów. W gabionach układamy kamienie o takiej samej wielkości lub też zróżnicowane pod względem rozmiaru i barwy.
d). ławki na gabinowych koszach mogą być bardzo wygodne. Wystarczy tylko na wierzchniej warstwie kamieni pod górną siatką położyć kawałki drewna, a następnie przybić do nich pomalowane farbą lub bejcą deski.
e). ogrodzenia z gabionów nie tylko zdobią teren, ale i chronią nas od ulicznego zgiełku. Zapewniają nam także prywatność, a przy okazji stanowią naturalne i estetyczne tło dla roślin ogrodowych.
Oto w jaki sposób możemy przygotować gabiony (krok po kroku):
1). Puste kosze na gabiony ustawmy na utwardzonym podłożu. To zapobiegnie osuwaniu się gruntu pod ciężarem kamieni. Kosze powinny stać w jednej linii, wzdłuż której ma przebiegać ogrodzenie. Wyznaczmy ją wcześniej za pomocą sznurka, dzięki temu zachowamy właściwe odległości.
2). Następnie gabiony wypełnijmy wybranym materiałem. Jeśli planujemy postawić wąski i wysoki mur, pamiętajmy o tym, że kosze muszą być umieszczone w wykopie, a ich brzegi przysypane ziemią. To zapewni konstrukcji znacznie większą stabilność.
3). Po wypełnieniu kosza kamieniami przyłóżmy wieko i przytwierdźmy je do gabionu spiralą lub specjalnym drutem do łączenia wieka z koszem. Nadmiar drutu obetnijmy, żeby nie wystawał. Aby obniżyć koszt ogrodzenia, do wypełnienia koszy warto użyć materiałów pochodzących z najbliższej okolicy.
Dodatkowa uwaga – gabiony możemy wypełnić różnymi kamieniami, na przykład łamanymi granitami, bazaltami, trawertynami, dolomitami, gnejsami, wapieniami czy rzecznymi otoczakami. Mieszając gatunki i kolory kamienia, stworzymy w ogrodzie oryginalne elementy architektury.