Okładziny schodów zewnętrznych i wewnętrznych

Schody okładzina z drewna

Należy wiedzieć, że schody żelbetowe (najczęściej spotykane) w przeciwieństwie na przykład do schodów drewnianych wymagają wykonania okładziny. Wykończenie schodów w dużej mierze zależy od charakteru całego wnętrza. Okładziny mogą być wykonane z takich oto materiałów:

Kamień

Przede wszystkim wybieranym kamieniem do wykończenia schodów wewnętrznych jest marmur. Wynika to z szerokiej gamy kolorystycznej tego kamienia i zróżnicowanych struktur. Twardy piaskowiec, bazalt oraz trawertyn to następne w kolejności kamienie stosowane na okładzinę schodów. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku trawertynu, wszystkie jego naturalne pory powinny być zaszpachlowane specjalną masą. Ponadto do wykończenia schodów stosuje się również granit, ale jest to kamień, który nie każdy zaakceptuje przez zimną powierzchnię, chłodne barwy oraz masywny wygląd obłożonych nim schodów. Obecnie na rynku dostępne są płytki okładzinowe grubości 8 mm, które przykleja się do surowych stopni.

schody betonowe zewnętrzne

Foto: pexels.com

Drewno

Na okładzinę schodów najbardziej nadają się deski z drewna litego, ale coraz większą popularnością obecnie cieszy się drewno klejone warstwowo. Najbardziej sprawdzi się jesion, buk, dąb, klon oraz gatunki egzotyczne, takie jak bambus, jatoba, teak czy merbau. Natomiast drewno sosnowe i świerkowe sprawdzi się tylko w miejscach o niedużym natężeniu ruchu.

Schody okładzina z drewna

Foto: pexels.com

Wykładzina podłogowa

Jest to najtańsza metoda na okładzinę schodów wewnętrznych. Wykładzina charakteryzuje się miękkością w dotyku, nie daje uczucia chłodu, wygłusza kroki i łatwo się układa. Występuje praktycznie w każdej barwie, może mieć różne wzory. Warto pamiętać o tym, że wykładzina w porównaniu z innymi okładzinami potrafi w pewnym stopniu zamortyzować upadek ze schodów, co jest istotne, kiedy wśród domowników są osoby starsze i dzieci. Warto dodać, że na okładzinę schodów stosuje się wykładzinę z tworzywa sztucznego lud dywanową. Obie mocuje się w ten sam sposób – bezpośrednio do betonu za pomocą specjalnych klejów.

Wykładzina na schodach

Foto: pexels.com

Płytki ceramiczne

Na wykończenie schodów w domu powinniśmy wybierać terakotę, gres bądź klinkier. Płytki stopnicowe muszą posiadać wysoką klasę ścieralności (IV lub V) i klasę twardości równą 5-6 w skali Mohsa oraz właściwości antypoślizgowe. Natomiast na podstopnicach płytki mogą mieć już niższe parametry. Płytki, które nie posiadają właściwości antypoślizgowych, powinno się zaopatrzyć w specjalne listwy bądź paski zmniejszające ryzyko poślizgu. Należy wiedzieć, że do obłożenia schodów możemy zastosować specjalne płytki schodowe, a więc wyprofilowane na stopnice i podstopnice, listwy narożnikowe i cokołowe lub zwykłe płytki. Warto dodać, że gotowe elementy schodowe są najprostszym rozwiązaniem, ale z reguły posiadają ograniczoną liczbę kolorów.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo