Pomysły i inspiracje na oddzielenie kuchni od salonu.

jak oddzielic kuchnie od salonu

W nowoczesnych aranżacjach najczęściej stawiamy na otwartą przestrzeń, która łączy pokój dzienny z kuchnią. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Jeżeli chcemy oddzielić kuchnię od salonu nie wpływając na zmniejszenie metrażu, warto rozważyć jeden z poniższych sposobów.

kuchnia w salonie

kuchnia oddzielona od salonu

Różne kolory

Jednym z najprostszych sposobów oddzielenia kuchni od pokoju dziennego, jest pomalowanie ścian na różne kolory. Granicę pomiędzy pomieszczeniami zaznaczamy poprzez zdecydowane barwy lub w sposób subtelny poprzez różne odcienie tego samego koloru. Pamiętajmy, że w przypadku małych przestrzeni lepiej sprawdzą się jasne pastelowe odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń.

Wyspa

Jeżeli zależy nam na wyraźnym podziale, możemy zastosować wyspę kuchenną lub blat z szafkami. Taką wyspę możemy zagospodarować z obu stron. Zdobędziemy w ten sposób miejsce do przyrządzania potraw, a wzbogacając ją o dwustronny regał – miejsce do przechowywania. Ciekawie wyglądają również wsadzone w półki książki kulinarne lub doniczki z aromatycznymi ziołami.

Oświetlenie

 

Bardziej subtelny podział uzyskamy kierując w odpowiedni sposób oświetlenie. Zainwestujmy w rozbudowany system punktowy i skierujmy światło tak, aby oświetlało wybraną strefę. W ten sposób wyznaczymy strefę gotowania, jadalnię i salon. Światło kuchenne powinno być jaśniejsze i ostrzejsze, natomiast w salonie świetnie sprawdzi się ciepłe niżej osadzone światło sprzyjające relaksowi.

Podłoga

kuchnia - podloga

Kolejną opcją podziału jest zastosowanie różnych materiałów podłogowych. W salonie śmiało możemy położyć deskę podłogową, która sprawi ciepłe odczucie pod stopami i nada przytulnego nastroju. W kuchni sprawdzą się panele winylowe, które są w stu procentach wodoodporne i przetrwają awarię zmywarki lub rozlaną wodę przez zwierzęta. Możliwości jest mnóstwo, do kuchni jednak starajmy się wybierać na podłogę wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości materiały.

Drzwi

Na koniec warto zwrócić uwagę na zastosowanie drzwi przesuwnych. Najlepiej zainteresować się modelami szklanymi, które oddzielą kuchnię od salonu zapewniając nam prywatność, a jednocześnie nie zaciemnią małego wnętrza.

przeuwane dzrwi w kuchni

Systemy przesuwne są produkowane w wielu modnych wzorach, znajdzie się nawet coś dla zwolenników stylu loftowego – czarne szyny wzbogacone o charakterystyczne rolki zachwycą wyglądem i nadadzą wnętrzu charakteru.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo