Pomysły na aranżację małego salonu.

maly salon

Zazwyczaj pokój dzienny musi pełnić wiele funkcji jednocześnie. W małych mieszkaniach staje się on zarówno jadalnią jak i miejscem, w którym wypoczywamy i spędzamy czas z przyjaciółmi oraz rodziną. Nic zatem dziwnego, że aranżacja salonu jest ogromnym wyzwaniem, a zwłaszcza jeżeli do dyspozycji mamy mniejszy metraż. Jest jednak kilka pomocnych sposobów na urządzenie tego wyjątkowego pomieszczenia tak, aby czuć się w nim komfortowo pomimo małych rozmiarów.

Wybór podłogi może wiele zmienić

Mogło by się wydawać, że podłoga nie stanowi aż tak istotnej sprawy podczas aranżacji. Większość osób skupia się na meblach lub praktycznych dodatkach. Mając jednak do dyspozycji małą przestrzeń, to właśnie podłoga może decydować o jej optycznym zwiększeniu lub co gorsza pomniejszeniu. Oczywiście materiał z jakiego jest wykonana podłoga to indywidualny wybór.

podłoga w salonie

Możemy rozważać panele podłogowe laminowane, winylowe czy deskę podłogową. Istotę sprawy stanowi natomiast wzór jaki zastosujemy. Klasyczna jodełka sprawi, że salon wyda nam się zdecydowanie większy, jednak wprowadza do wnętrza dużo ruchu, dlatego pamiętajmy aby nieco uspokoić aranżację tonując ją gładkimi ścianami w spokojnych kolorach. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będą panele podłogowe ułożone na gładko, najlepiej bez dylatacji. Stworzą obraz jednolitej tafli tworzącej większe i estetyczniejsze wnętrze. Na pewno wybierajmy jasne, lecz nie białe odcienie podłogi, ułatwi to utrzymanie czystości i nada rześkości w pomieszczeniu.

Meble do małego salonu

Meble w małym salonie nie powinny zabierać wiele miejsca. Wybierajmy więc niskie meble, które okażą się praktyczne i kompaktowe. Warto zaopatrzyć się w stolik z szufladami, pufę ze schowkiem, a wybierając meble tapicerowane również pomyślmy o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni. Zamiast fotela, lepszym wyborem będzie sofa rozkładana, która w razie potrzeby spełni funkcję spania lub przechowywania.

mebe w małym salonie

Wybierając sofy do salonu skupmy się na zdecydowanych odcieniach, akcentujących wyjątkowy charakter. Jeśli chodzi o wygląd mebli, skupmy się na tych z gładkimi frontami, bez ozdobnych dekorów. Dobrze wyglądają fronty lakierowane na wysoki połysk lub z naklejonym lustrem. Ożywimy w ten sposób salon i dzięki odbiciu światła, wizualnie go powiększymy. Jeżeli pozwoli nam na to metraż, świetnie sprawdzi się szafa na wymiar z częściowo lub całkowicie lustrzanymi frontami.

Inspiracje na ścianę w małym salonie

Do małego salonu oczywiście wybieramy jasne kolory ścian, takie jak beże lub modne pastele. Jeżeli jednak jasne kolory nie są naszym marzeniem, możemy pokusić się o odważniejszy akcent na jednej ze ścian. Dobrze będzie komponować się ciemny odcień niebieskiego lub zieleni. Jest to bezpieczne połączenie do uniwersalnych jasnych tonacji i stworzy idealne tło do białych mebli.

mały salon sciana

ściana w małym salonie

Chłodniejsze ściany w kolorach szarości wydadzą się bardziej oddalone. Również namalowanie poprzecznych pasów, wizualnie powiększy przestrzeń, natomiast pasy pionowe dadzą wrażenie wyższego sufitu. Nie zagracajmy powierzchni ścian zbędnymi obrazami, znacznie lepiej sprawdzi się większe lustro w ozdobnej ramie, pasującej do stylu w jakim urządzamy salon.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo