Jak udekorować ścianę w salonie? Oryginalne pomysły.

Salon dodatki ozdobne

Dekorowanie ścian nie zawsze musi być zabawą – często może wiązać się z poważnymi dylematami. A zwłaszcza w salonie. Oto przykład. Typowy salon ma jedną stronę z drzwiami, drugą z oknami, a trzecia zwykle jest wyposażona w telewizor. Ale co z czwartą ścianą? Zostawić ją nagą czy za wszelką cenę uczynić ją wyjątkową? Nadmierny wysiłek może czasem zaszkodzić, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sztuczek, jak udekorować tę ścianę i sprawić, by stała się naprawdę wyjątkową częścią Twojego salonu.

Kilka wskazówek na początek

Istnieje wiele sposobów na udekorowanie ściany w salonie. Możesz ją pomalować, dodać oryginalne ozdoby lub wybrać ciekawą tapetę. Wszystko zależy od Twojego gustu i Twoich możliwości. Najlepiej jest, jeśli wybierzesz jedną ścianę i skupisz się na niej. Gdybyście udekorował wszystkie ściany, salon wyglądałby na zbyt chaotyczny i przytłaczający. Nawet jeśli masz do dyspozycji trzy puste ściany skup się na poważnym udekorowaniu tylko jednej z nich. Nada to wyrazisty wygląd całemu pomieszczeniu.

Inny kolor

Salon - niebieska ściana

Bardzo oryginalnym i coraz bardziej popularnym sposobem dekoracji jest pomalowanie jednej ściany innym kolorem niż pozostałe. Jeśli lubisz ekstrawagancję, wybierz kontrastowy kolor, ale jeśli wolisz umiar, wybierz tylko nieco inny odcień. W efekcie inaczej pomalowana ściana będzie wyglądać interesująco i pomysłowo. Ogólnie rzecz biorąc, możesz również uczynić pomieszczenie wyjątkowym, malując sufit na inny kolor. Sufit najczęściej pozostawiamy biały i nie dbamy o jego wygląd, ale jeśli dopasujesz go kolorystycznie do ścian, zobaczysz, że wpłynie to na wygląd całego salonu.

Tapeta

Jeśli na ścianach wolisz tapetę niż farbę, bądź ostrożny. Charakterystyczne wzory i kolory tapet nie pasują do wszystkiego, dlatego przy wyborze trzeba być bardziej ostrożnym, aby całość nie wyglądała zbyt uciążliwie. Jeśli wybierzesz wyrazistą tapetę, ściana będzie wyglądać ciekawie, nawet jeśli zostawisz ją pozbawioną innych ozdób. Wręcz przeciwnie, szkoda byłoby zakrywać ją różnymi przedmiotami czy meblami. Oryginalnym sposobem na udekorowanie salonu jest również połączenie malowania na trzech ścianach z tapetą tylko na czwartej.
Fototapeta

Szczególnym rodzajem tapety jest tzw. fototapeta. To zdjęcie jest wystarczająco powiększone, aby zakryć całą ścianę. Oczywiście wygląda to o wiele bardziej wyraziście niż jakakolwiek inna tapeta wzorzysta i dlatego nie pasuje do każdego wnętrza. Ale asortyment jest naprawdę szeroki i możesz wybierać od głośniejszych do lepszych fototapet. Dzięki nim Twoja ściana może być ścianą z cegły, marmuru lub gliny. Albo zdobądź fototapetę z motywem porannego lasu i codziennie ciesz się pięknym widokiem.

Naklejki

Naklejki ścienne cieszą się dużą popularnością. Ich montaż jest bardzo łatwy i nie musisz się martwić o ich usunięcie – na ścianach nie pozostają żadne ślady. Najpopularniejsze naklejki ścienne to najróżniejsze cytaty i napisy kaligraficzne. Możesz też przykleić na ścianie w salonie ogromne drzewo – wygląda pięknie zwłaszcza w połączeniu np. ze zdjęciami. A co z samoprzylepnymi motylami 3D, które wyglądają jak żywe? Jest w czym wybierać!

Zdjęcie

Zdjęcia, które uwieczniają najpiękniejsze chwile w Twoim życiu, są zdecydowanie warte wyeksponowania! A salon jest do tego idealny. Wypełnij pustą ścianę dużym zdjęciem rodzinnym lub kilkoma mniejszymi. Każdego dnia będziesz pamiętać za co jesteś wdzięczny, każde spojrzenie na zdjęcie sprawi Ci przyjemność. Możesz również uzyskać specjalne ramki do zdjęć, które zostały już zmontowane. Nie musisz martwić się o to, jak umieścisz zdjęcia, a Twoje miłe wspomnienia będą eksponowane dokładnie tak, jak na to zasługują.

Obrazy

Obrazy w salonie

Czy masz w rodzinie utalentowanego artystę? Czy sam malujesz? Nie musisz rozpaczać, jeśli twoja odpowiedź brzmi nie. Na rynku znajdziesz szeroką gamę różnych obrazów. Możesz wybierać między czernią a bielą lub kolorem, między jednym obrazem a zestawem mniejszych obrazków. Jest też nieograniczona ilość motywów. Na pewno prędzej czy później znajdziesz coś dla siebie, nawet jeśli masz niekonwencjonalne upodobania. Widok takiego obrazu zawsze będzie cię uszczęśliwiać. A jeśli wybierzesz coś naprawdę wyjątkowego lub pozwolisz, aby obraz został oprawiony w oryginalny sposób, zaskoczysz każdego odwiedzającego.

Nieszablonowe dekoracje

Salon dodatki ozdobne

Salon dekoracja ściany

Pustą przestrzeń można pięknie wypełnić ogromnym starym zegarem. Będzie wyglądać bardzo elegancko i jednocześnie oryginalnie – wszyscy będą Ci zazdrościć. Dodatkowo zawsze będziesz dokładnie wiedzieć, która jest godzina. Lustra mogą służyć nie tylko jako praktyczna dekoracja. Stają się one bardzo popularnym elementem dekoracyjnym i są często stosowane w pomieszczeniach, w których nawet nie pomyślałbyś o ich zastosowaniu. Nagą ścianę możesz wypełnić jednym dużym lustrem lub kilkoma małymi.

Oryginalna dekoracja

Oryginalna dekoracja salonu

Nie bój się i daj się ponieść własnej wyobraźni. Pusta ściana w salonie może służyć jako ściana pełna wspomnień i ciekawych detali. Ułóż wszystko, co lubisz, dokładnie według własnego gustu, spontanicznie i przypadkowo lub odwrotnie –w sposób zorganizowany. Pocztówki świąteczne, ulubione zdjęcia lub obrazki, inspirujące plakaty i cytaty, wycinki z gazet, paragony, bilety – ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Idź na zakupy i zdobądź ciekawe dekoracje – cokolwiek przyjdzie Ci do głowy!

Improwizuj

Czasami zdarza się, że wszystko nie idzie do końca zgodnie z naszymi wyobrażeniami. Nie bój się improwizować i zamienić wielką katastrofę w dzieło sztuki. Czy twoje dziecko nabazgrało na ścianie? Nieważne, weź ramkę na zdjęcia i pochwal się kreacją swojego malucha. Czy twoje lustro spadło na ziemię i miało pęknięcie? To nie ma znaczenia, takie lustro będzie wyglądało staro i romantycznie. Czy twój zegar ścienny się zepsuł? To nie ma znaczenia, on jeszcze bardziej przykuje uwagę gości. Nie bój się i bądź pomysłowy.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo