Wybieramy umowę wynajmu między standardową a okazjonalną.

wynajem mieszkania

Dlaczego trzeba podpisywać umowę wynajmu mieszkania?

Być może rozsądnym rozwiązaniem byłoby wynajmowanie mieszkania bez wszelkich procedur, jednak wynajem to zbyt poważna sprawa, żeby załatwiać ją „na gębę”. Koniecznością jest spisanie wszelkich dokumentów, aby dwie strony znały warunki wynajmu. Skuteczne może być spisanie umowy u notariusza, która powinna zabezpieczać interesy obydwóch stron.

Bardzo dobrym sposobem będzie podpisanie umowy wynajmu okazjonalnego, który jest przeznaczony na wynajem krótszy niż 10 lat. Największą zaletą tej umowy jest możliwość eksmisji w razie niepłacenia czynszu. Posiada ona 4 elementy: treść umowy, oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji, oświadczenie najemcy z adresem lokalu, w którym będzie mieszkać po zakończonej egzekucji, oświadczenie właściciela bądź właścicieli o wyrażeniu zgody na zamieszkanie.

Umowa spisana u notariusza zabezpiecza przede wszystkim interesy właściciela. W dzisiejszych czasach jest wiele nieuczciwych osób, które tylko czyhają na nieuwagę właścicieli, a pozbycie się „dzikich lokatorów” może trwać latami, a na pewno będzie kosztować wiele nerwów. Dlatego też udział notariusza, który posiada informację o skradzionych dowodach osobistych bądź też dostęp do innych zastrzeżonych dokumentów jest bardzo pomocny.

Brak umowy sprawia, że tak naprawdę trudno może być o eksmisję niechcianego lokatora i taka postawa z pewnością jest nieroztropna. Należy powiedzieć, że prawo niestety chroni osoby, które mogą nie płacić czynszu, ponieważ eksmisja w okresie od 1 listopada do 31 marca jest niemożliwa. Bądźmy czujni i nie podpisujmy byle jakich umów wynajmu mieszkania, ponieważ może się to obrócić przeciwko nam, niezależnie od tego, po której ze stron się znajdujemy.

Co musi się znaleźć w umowie wynajmu mieszkania i skąd ją wziąć?

Przede wszystkim w umowie wynajmu mieszkania muszą znaleźć się takie informacje jak: data i miejsce zawarcia umowy, dane wynajmujące i najemcy, przedmiot najmu, wysokość czynszu oraz innych opłat, sposób płatności i termin, wysokość kaucji, prawa obydwóch stron, warunki wypowiedzenia, dane kontaktowe, postanowienia końcowe. Te warunki koniecznie powinny się znaleźć w umowie, chociaż pojawia się też wariant protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym będzie spisany stan wszystkich rzeczy znajdujących się w mieszkaniu.

Należy pamiętać o tym, żeby konstruując umowę, wpisywać konkretne rzeczy, takie jak termin wynajmu, aby było to ułatwienie dla obydwóch stron. Dotyczy to również sposobu płatności – czy ma to być przelew, czy też osobiste przekazywanie środków, ale też konkretnego czasu, np. do 15-tego każdego dnia miesiąca, jak również może zawierać informacje o odsetkach w razie zwłoki.

Gotowy wzór umowy standardowej do pobrania

umowa wynajmu

Wzór umowy wynajmu

Ważne jest to, że nie trzeba tworzyć takich umów samodzielnie. Wystarczy odwiedzić https://www.terazbiznes.pl/news/5004/umowa-najmu-mieszkania-omowienie-i-gotowy-wzor, żeby pobrać dokument i dopasować go do własnych oczekiwań. Nie dość, że jest to oszczędność czasu, to w dodatku mamy pewność, że umowa została skonstruowana poprawnie, aby zabezpieczać interesy obydwóch osób.

Opracowanie: Portal nieruchomości Rynekpierwotny.com.pl

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo