W jaki sposób możemy wyciszyć posadzkę wykonaną z paneli?

Posadzka z paneli

Należy wiedzieć, że obecnie przeważająca część paneli oferowanych klientowi na rynku w zetknięciu z obuwiem na twardej podeszwie lub pazurami psich i kocich łap wydaje niezbyt miłe dla ucha stuknięcia. Warto więc wyeliminować ten dość uciążliwy dyskomfort. W jaki sposób? Pamiętajmy o tym, że na szczęście możemy tą niewygodę w pewnym stopniu zneutralizować. Fachowcy z tej dziedziny zalecają zakupienie paneli z warstwą wyciszającą na spodzie albo zastosowanie specjalnego podkładu wyciszającego. Aktualnie do wyboru mamy takie oto maty oraz płyty (plus folię trójwarstwową), który pomogą nam rozwiązać ten problem:

Maty wykonane z korka

Dość solidnie wygłuszają wszelkie stuknięcia. Zapobiegają także przenoszeniu dźwięków (odgłosów) do pomieszczeń z niższej kondygnacji. Ponadto cechują się tym, że są paroprzepuszczalne oraz nie mają tendencji do trwałych odkształceń. Warto dodać, że ich grubość dochodzi do prawie 2 mm.

Maty i płyty wykonane z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Ich grubość dochodzi do 6 mm. Dość solidnie izolują przed różnymi dźwiękami (odgłosami), a także pozwalają na zniwelowanie nierówności do 4,5 mm. Nierzadko ich spodnia powierzchnia jest rowkowana (ryflowana), co w efekcie powoduje, że pod podkładem może cyrkulować powietrze i likwidować powstałą (ewentualną) wilgoć.

Maty wykonane z tektury falistej

Ich cena na rynku jest najniższa spośród tego typu podkładów wyciszających, i równocześnie są najmniej efektywne. Początkowo działają amortyzująco, ale z czasem całkowicie tracą sprężystość. Mało efektywnie tłumią odgłosy chodzenia.

Maty wykonane z pianki polietylenowej

Amortyzują kroki, natomiast gorzej sobie radzą z wygłuszaniem i wyrównaniem podłoża. Grubsze maty, grubości 3 mm, stosowane są pod panele drewniane, natomiast cieńsze (2 mm) – pod panele laminowane. Warto wiedzieć, że maty o większej grubości nie są wskazane, gdyż podkład okaże się zbyt elastyczny. Do kupienia są także maty polietylenowe połączone z folią paroizolacyjną. Stosując je, za jednym podejściem wykonywane są dwie izolacje – akustyczna oraz przeciwwilgociowa.

Płyty wykonane z włókien drzewnych

Dość solidnie tłumią dźwięki uderzeniowe oraz amortyzują kroki. Pozwalają też znieść różnice objawiające się nierównościami podłoża dochodzącymi do 2 mm. Mają grubość około 5 mm. Stosuje się je przede wszystkim pod panele drewniane.

Płyty wykonane na podłoża ogrzewane

Są produkowane z polistyrenu XPS. Mają gęstą siatkę otworów oraz szereg rowków. Rowki zapewniają równomierne rozchodzenie się promieni cieplnych, a otwory pozwalają im wydostać się poza warstwę podkładu. Nie zatrzymują więc ciepła pod posadzką, co robią niestety innego typu podkłady.

Folia trójwarstwowa

Są to dwie warstwy folii PE z granulatem styropianowym, który jest uwięziony pomiędzy nimi. Folia ta działa na zasadzie paroizolacji i materiału wygłuszającego w jednym. Warto dodać, że również dość dobrze radzi sobie z wyrównywaniem krzywizn podłoża.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo