Zalety zasłon z aksamitu w nowoczesnej aranżacji salonu

zasłony z aksamitu

Jeśli chcemy, aby nasz salon wyglądał na efektowny i funkcjonalny, nie obejdzie się bez zasłon okiennych. Zapewniają one ciepło i styl, umożliwiając jednocześnie modulowanie naturalnego światła, dzięki czemu wnętrze staje się bardziej intymne i mniej widoczne z zewnątrz.

W ostatnich latach świat designerski wykazał szczególne uznanie dla aksamitu, a dzięki ożywionemu zainteresowaniu niektórymi trendami retro XX wieku zaczął on odgrywać kluczową rolę w aranżacji pomieszczeń.

Projektanci i dekoratorzy wnętrz natychmiast zdali sobie sprawę z jego potencjału, wybierając najbardziej zaskakujące i niezwykłe niuanse. Dostrzegli, że aksamit to tkanina z wyrafinowaną duszą i niezwykłym efektem wizualnym i dotykowym.

Zasłony z aksamitu

Aksamit jest niezwykle dekoracyjny i dlatego w stylizacji salonu powinien być stosowany z umiarem, aby nie stwarzać wrażenia nadmiernie przeładowanego wystroju wnętrza.
Zasłony aksamitne są idealne dla tych, którzy zamierzają korzystać z jego funkcji zaciemniającej, ale mogą również łączyć go z jasnymi zasłonami, aby zróżnicować działanie zaciemniające w ciągu dnia lub w zależności od różnych warunków oświetlenia. W tym przypadku najlepiej zamontować podwójny karnisz, tak zawieszając zasłony, żeby lekka była zawsze pod spodem.

Zalety zasłon z aksamitu

Należy nadmienić, że aksamitne zasłony chronią przed promieniami UV i światłem słonecznym, które mogłyby uszkodzić podłogi i meble, co pozwala oszczędzić pieniądze, które musiałyby być przeznaczone na kosztowne naprawy i wymiany. Zasłony z aksamitu to nie tylko ochrona, ale także element dekoracyjny dla przestrzeni mieszkalnej.

Aksamitne zasłony są obecnie dostępne w szerokiej gamie kolorów, z różnorodnymi fakturami i wieloma oryginalnymi wzorami, które czynią aksamit jeszcze bardziej atrakcyjnym. Przykładem tego mogą być niebiesko białe zasłony z aksamitu lub ze złotym nadrukiem na różowym tle.

Nie trzeba dodawać, że wybór koloru ma fundamentalne znaczenie. Aby dokonać właściwej oceny wyboru aksamitnej zasłony, należy wziąć jako punkt odniesienia kolor ścian, tapet lub mebli, gdzie zawsze należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego poziomu jasności pomieszczenia.

Zgodnie z najnowszymi trendami kolorystycznymi największą popularnością cieszą się aksamitne zasłony w opalizujących i ultra-glamourowych odcieniach, takich jak spalony pomarańcz, jaskrawy niebieski, jaskrawa zieleń, a ostatnio elektryczny błękit.

Pielęgnacja

Pielęgnacja aksamitnych zasłon zależy od rodzaju aksamitu, z którego wykonane są zasłony, ale ogólnie rzecz biorąc, dbałość obejmuje czyszczenie ich i ochronę przed blaknięciem z powodu ekspozycji na światło słoneczne. Bawełniany aksamit jest popularną tkaniną zarówno na zasłony jak i tapicerkę i ogólnie może być prany w zimnej wodzie, jednak suszenie tej tkaniny w suszarce może spowodować jej wyblaknięcie, więc zasłony powinny być rozwieszone do wyschnięcia.

Gdy zasłony wyschną, można je prasować, ale większość ekspertów zaleca prasowanie aksamitu na odwrotnej stronie tkaniny. Te same wymagania dotyczące prania, suszenia i prasowania mają zastosowanie do zasłon aksamitnych wykonanych z jedwabiu. Aksamit poliestrowy można prać i suszyć w pralce i zazwyczaj nie wymaga prasowania.

DOM.edu.pl - od A do Z
Logo